
Resa Le Domaine de l’Orangeraie La Digue

Vi gör dina resedrömmar till verklighet
Vi gör verklighet av dina resedrömmar! Skicka oss dina önskemål kring resan så skräddarsyr vi ett förslag - helt kostnadsfritt.
BESTÄLL HÄRDag för dag
Res till Le Domaine de l'Orangeraie på den vackra ön La Digue som är en mysig privat resort och som är till för dig som vill koppla av och njuta av en fantastisk semester.
Avresa från Sverige mot Seychellerna
Le Domaine de l'Orangeraie är en idyllisk och privat tillflyktsort på den sagolika ön La Digue. Beläget längs grönskande sluttningar omgivna av majestätiska granitformationer, erbjuder hotellet en unik kombination av lokal charm och modern komfort. Bara tio minuter från öns hamn är detta den perfekta basen för att utforska La Digues orörda skönhet – från dess smaragdgröna natur till dess kritvita stränder och turkosa vatten.
De 63 villorna smälter vackert in i landskapet och bjuder på ljusa interiörer i jordnära toner. Här bor du i rofylld harmoni, med Anse Severe-stranden bara ett stenkast bort. Villornas placering skapar en känsla av avskildhet, samtidigt som de är nära hotellets faciliteter.
Spaet, beläget högt upp bland granitklipporna, erbjuder en avkopplande atmosfär där ljudet av havsvågor och svajande trädtoppar ramar in behandlingar i absolut världsklass.
Precis vid strandkanten ligger restaurang Santosha, där du njuter av levande matlagning, generösa bufféer och smaker från både det kreolska och det internationella köket – allt med en spektakulär utsikt över Indiska oceanen.
Dags att lämna paradiset och börja resan hem till Sverige igen. Vill du stanna ytterligare några dagar? Kanske kombinera med någon av de andra fantastiska öarna? Tala med din resesäljare, detta är endast ett förslag.
Prisexempel
9 dagar från 46.500 kr
Pris per person vid 2 vuxna
Beställ reseförslagfr. 46.500 kr vid 2 vuxna.*
* Våra priser är vägledande priser baserade på låg/mellansäsong och kan därför variera beroende på vilken säsong du reser under och tillgången på flyg, hotell och upplevelser. Högsäsong omfattar de mest populära tiderna på året att besöka destinationen, exempelvis under högtider och när vädret är som behagligast. Prata med din resekonsult för mer information.
- Flyg Sverige - Mahe t/r
- Färja Mahe - La Digue t/r
- Alla flygskatter och avgifter
- Transport från färja till Le Domaine de l’Orangeraie
- 7 nätter i 'Garden Villa' på Le Domaine de l’Orangeraie (5*) inkl. halvpension
- Frukost
- Middag - Transport från Le Domaine de l’Orangeraie till färja
- Kompensation för koldioxidutsläpp vid resor
- Support dygnet runt för nödsituationer under resan
- Uppgradering till business class på flyget
- Måltider & dryck ej nämnda i programmet
- Aktiviteter ej nämnda i programmet
- Uppgradering till helpension
- Reseförsäkring & avbeställningsförsäkring
- Personliga utgifter och drickspengar
- Visum och turistskatter
- Eventuella uppgraderingar av hotellrum
Resans längd och innehåll kan naturligtvis även skräddarsys helt efter dina önskemål. Så även antal resedeltagare, eventuellt barnpris eller om det finns andra platser du också önskar besöka. Ring oss så hjälper vi dig med planeringen av just din drömresa!
Liknande reseförslag
Klicka dig in till en mängd upplevelserika reseförslag som vi tror kan vara intressanta för dig att boka eller finna inspiration i.

Resa Le Domaine de l’Orangeraie La Digue
- På stranden
- Avkoppling & spa
- Kulinariska upplevelser
9 dagar från 46.500 kr per person

Resa Carana Beach Hotel Seychellerna
- Charmigt boutiguehotell
- Fantastisk strand & mysig omgivning
- Halvpension
9 dagar från 43.500 kr per person

Resa Constance Ephelia Seychellerna
- Paradisstränder
- Lyxiga sviter
- Fantastisk mat & spa
9 dagar från 43.500 kr per person

Exklusiv safari i Kenya och ö-paradis på Seychellerna
- Safari i världsklass
- Besök Nairobi
- Sol och bad på Seychellerna
15 dagar från 150.690 kr per person

Ö-paradis på Seychellerna
- Strand & djurliv
- Lyx & avkoppling
- 3 olika öar på Seychellerna
14 dagar från 74.500 kr per person