Vinprovning vid Niagarafallen
Landskapen vid Niagara-on-the-Lake bjuder på vackra vinområden, trevliga vingårdar och gott vin.
1 dag från 910 kr
Upplev vinområdena runt och omkring Niagarafallen och Niagara-on-the-Lake där några av Kanadas mest eftertraktade vin odlas. Utflykten tar dig bland annat ut på Niagara Parkway där det ena vackra landskapet avlöser det andra. Här står vinrankorna i snarlika rader mellan vingårdarna där de lokala bönderna bjuder in till rundvisning och vinprovning.
Många av Kanadas glimrande viner produceras i detta område. En av specialiteterna är is-vin som är ett sött dessertvin gjort på druvor som blivit plockade och mosade i fryst tillstånd. På det viset blir den naturliga fruktsötman och syran bevarad vilket är karakteristiskt för is-vin. En rad olika druvor kan användas, exempelvis Riesling, Cabernet Franc och Cabernet Sauvignon är mycket populära, men även Shiraz och Merlot kan användas till is-vinet. Det viktigaste av allt är den rätta temperatur på minst 8 minusgrader när duvorna ska plockas. Utflykten inkluderar guidad tur och provsmakning på två vingårdar och fulländas med en god lunch. Dagsturen utgår från Niagara Falls eller Niagara-on-the-Lake.
Vi gör dina resedrömmar till verklighet
Vi gör verklighet av dina resedrömmar! Skicka oss dina önskemål kring resan så skräddarsyr vi ett förslag - helt kostnadsfritt.

Så tycker våra kunder
Utflykter
Liknande reseförslag
Vi gör dina resedrömmar till verklighet
Vi gör verklighet av dina resedrömmar! Skicka oss dina önskemål kring resan så skräddarsyr vi ett förslag - helt kostnadsfritt.
