Södra Australiens höjdpunkter
Res till sydöstra Australien och upplev enastående natur samt storstäderna Melbourne, Sydney och Brisbane.
Här visar vi dig ett exempel på hur ett reseförslag till detta område kan se ut. Antal dagar, innehåll och avresedatum för just din resa bestämmer du alltid själv.
25 dagar från 48.900 kr
Pris per person vid 2 vuxna
Detta är resan till södra Australien där ni upplever landets särpräglade djurliv och vackra varierande natur.
Resan består av en kombination av guidade turer, bil på egen hand och inkluderar städerna Adelaide, Melbourne, Sydney och Brisbane.
Australien är så mycket mer än barriärrev, regnskog och öken vilket vi vill visa med denna underbara resa.
South Australia med Australiens svar på Galapagos, Kangaroo Island erbjuder djurupplevelser i världsklass. Barossa Valleys världskända vinområde strax norr om Adelaide kan få experten att häpna och de vackra stränderna i och runt Glenelg erbjuder sol och bad.
Bilvägen mellan Adelaide och Melbourne är ett pärlband av vackra vyer. Great Ocean Road slingrar sig vackert utmed kusten med de 12 apostlarna ståtligt placerade ute i havet. Ni passerar vackra nationalparker och får naturupplevelser utöver det vanliga.
Ett par dagar i vackra Sydney med omnejd ger er möjlighet att uppleva staden på egen hand. En dag tar vi er till vackra Blue Mountains med djur- och naturupplevelser innan ni flyger till Queensland och Brisbane.
Här väntar ett par dagar med upplevelser i världsklass. Efter två nätter i Brisbane går resan västerut till magiska Lamington National Park och O'Reilly's Rainforest Retreat - omgivet av subtropisk regnskog med hundratals vattenfall, gigantiska träd, grottor och raviner och mer än 200 fågelarter och massor av vandringsleder. Ni avrundar vistelsen i Queensland med två dagar på häftiga Fraser Island - världens största sandö. Upplev kristallklara sjöar, sanddyner, dingos och regnskog.
Höjdpunkter på resan:
Kangaroo Island - Vinområdet Barossa Valley - Great Ocean Road - Promontory National Park - Blue Mountains - Lamington National Park - Fraser Island
En fantastisk resa för de som vill uppleva det 'riktiga' Australien.
Få en gratis offert
Vi gör verklighet av dina resedrömmar! Skicka oss dina önskemål kring resan så skräddarsyr vi ett förslag - helt kostnadsfritt.

Höjdpunkter på resan

Långflygningar utomlands är utan tvekan den största koldioxidboven när det gäller semesterresor. Men lokala transporter på plats måste också läggas till den totala förbrukningen. Som exempel uppgår den genomsnittliga CO2-förbrukningen per resenär på våra USA-resor till 4 ton. En resenär till Australien däremot har ett genomsnitt på så mycket som 7 ton. Vi arbetar med ett genomsnitt på resor till samtliga våra resmål USA, Kanada, Australien, Nya Zeeland och Sydafrika, och snittet ligger då på 5 ton CO2 per person. Som jämförelse bidrar en svensk i genomsnitt med utsläpp på 11 ton CO2 under ett helt år (South Pole, 2018). Med andra ord utgör långa utlandsresor en stor del av många svenskars totala koldioxidutsläpp.
På MyPlanet vill vi inte sluta att hjälpa människor ut i världen för att upptäcka nya platser och kulturer. Men vi kan se till att dessa resors CO2-utsläpp kompenseras i form av bidrag till projekt som på olika sätt bidrar positivt till miljön. Det kan exempelvis vara genom att skydda skogsområden och plantera träd som omvandlar CO2 till syre. När vi köper kompensation på uppdrag av alla våra kunder samt oss själva kan vi få den till ett lägre pris än om du skulle köpa ersättningen själv.
Så reser du ansvarsfullt
När du reser med MyPlanet klimatkompenserar du alltså för CO2-förbrukningen på resan genom att bidra till projektet "Envira Amazonia REDD+" i Amazonas. Alla pengar går oavkortat till projektet och MyPlanet tjänar naturligtvis inte något på detta. 70-80% av beloppet går direkt till projektet och resterande 20-30% till administration och registreringskostnader för certifiering. Utbetalning till "Envira Amazonia REDD+" görs vid tid för din avresa.
Vi har beräknat att den genomsnittliga CO2-förbrukningen inkl. RFI* på resor till våra fem destinationer är 5 ton CO2 per person (se exempel längre ner på sidan). Tillsammans med MyPlanet Danmark kommer våra kunders och vår egen kompensation att bevara en yta av regnskogen motsvarande 3.865 fotbollsplaner om året!
*Radiative Forcing Index = extra utsläpp som görs vid flygningar på hög höjd
Vi stödjer bevarandet av regnskogen i Amazonas
Det finns många bra CO2-projekt, men effekten ökar helt enkelt genom att vi väljer att fokusera på ett projekt. När du reser med MyPlanet kompenserar du därför för dina CO2-utsläpp i samband med resan genom att stödja projektet "Envira Amazonia REDD+" i Amazonas i Brasilien. Detta görs genom South Pole (www.southpole.com), en organisation som genomför en mängd olika hållbarhetsprojekt världen över.
Projektet Envira Amazonia REDD+
Projektet äger rum i den brasilianska delstaten Acre, som ligger i Amazonas. Ett område som sedan 80-talet varit hårt drabbat av både skövling och andra miljöförstörande aktiviteter.
De 200.000 hektar mark som projektet idag bedrivs på köptes 2009 av experter på skogsförvaltning och projektet "Envira Amazonia REDD+" kunde etableras. 39,300 hektar regnskog i området som tidigare skövlats och omvandlats till betesmarker kunde nu istället bevaras och användas för att ta upp koldioxid och bidra till minskad växthuseffekt.
Även social hållbarhet i fokus
Lokala samhällen i området är viktiga komponenter i projektet, då de utöver att bevara och återplantera regnskogen, också bedriver kombinerade sociala – och miljöfokuserade program för invånarna. Detta gör att projektet inte bara bidrar till bättre miljö utan även social hållbarhet. Bland annat anordnas utbildningar av olika slag samt att lokalbefolkningen ges möjlighet att starta egna verksamheter grundande på hållbarhet och där biologisk mångfalden bevaras.
Att bevara regnskogen gör också automatiskt att skogens ekosystem med luft och vattenfiltrering skyddas, näringskedjan regleras och ett naturligt översvämningsskydd skapas. Skogen har också ett stort spirituellt och kulturellt värde för människorna som lever här vilket ytterligare bidrar till den sociala hållbarheten.
Projektet arbetar alltså med alla delar av hållbarhet, men framförallt så bidrar det till en minskning av CO2-utsläppen på 1.259.646 ton per år. Det är MyPlanet mycket stolta över att vara med och bidra till.
Vill du veta mer om projektet kan du läsa det här.
Klimatcertifikat från South Pole
Vi har så här långt tillsammans med våra kunder klimatkompenserat för 15.483 ton koldioxid, vilket bidragit stort till South Pole:s hållbarhetsprojekt i Amazonas i Brasilien.

Fraser Island är världens största sandö och på öns östkust sträcker sig sandstranden kilometer efter kilometer längs med havet.
Världens största sandö
Färjeturen från Hervey Bay/River heads är inte lång men det känns ändå som att komma till en helt annan värld. Stranden här är så lång och bred att flyg kan landa. Men det till trots är öns inre täckt av frodig vegetation med stora buskar och tät skog som är hem till ett stort bestånd av dingos samt många andra djur och fåglar.
Lake McKenzie och skeppsvrak
Kör på 75 Mile Beach där rostiga skeppsvrak så som Maheno shipwreck berättar historien om sjöfolket som mötte Australien här. Stanna vid Coloured Sands och klippformationen Indian Head varifrån man kan se delfiner, sköldpaddor och valar under vissa delar av året. En bit bort från kusten ligger vackra insjöar som på ett pärlband som bjuder in till bad i kristallklart vatten. Lake McKenzie är kanske den mest berömda av alla insjöar men även Lake Birrabeen och Lake Wabby är värda ditt besök.
Fraser Island kan du uppleva på 1- och- 2-dagarsturer med guide eller så övernattar du på något av de få hotellen som finns på ön. Självklart bokar du detta både billigaste och smidigast redan innan avresa, hos MyPlanet.

Få städer i världen erbjuder så många härliga stränder, ett behagligt klimat året runt och fantastiskt läge direkt vid havet så som Sydney gör.
Vad kan man se och göra i Sydney?
Sydney är delstatens huvudstad och den största staden i Australien med över 5 miljoner invånare. Trots sin stora befolkning känns staden ganska 'liten' och den är lätt att ta sig runt i, både till fots och med lokaltrafik.
Sydneys siluett domineras självklart av de två ikoniska sevärdheterna, Operahuset och Sydney Harbour Bridge, där den senare tar dig från centrum till North Sydney på 10 minuter. Områden man måste besöka, förutom Circular Quay med Operahuset, är Darling Harbour och Australiens världsberömda Bondi Beach som du lättast tar dig till med buss. Vill du slippa alla turister på Bondi Beach rekommenderar vi att du tar färjan till Manly Beach. Här är något lugnare och här finns flera härliga caféer och restauranger att inta sin lunch på.
I innerstaden finner du områden som Balmain, Paddington och Glebe där besökare kan se en skymt av viktoriansk -, edvardiansk - och 20-tals arkitektur gömd bland moderna byggnader. I dessa områden kan man strosa runt bland caféer, restauranger och butiker och bara njuta av stämningen. Glöm inte att också flanera runt i The Rocks med sina trevliga butiker, härliga caféer och trevliga läge vid vattnet.
Evenemang i Sydney
Sydney är utan tvekan Australiens nummer ett när det gäller evenemang. Det mest kända kanske är stadens årliga nyårsfirande med ett fyrverkeri utan dess like. Turister från alla världens hörn vallfärdar då hit för att i alla fall en gång i livet få uppleva nyår i Sydney. Ett annat känt evenemang är Sydney Mardi Gras Parade som hålls i mars varje år. Hundratusentals åskådare tar del av detta glädjefyllda evenemang där bland annat en parad med över 10 000 deltagare tågar genom staden. Både nyårsfirandet och Mardi Gras är gratisevenemang och lockar som sagt otroliga mängder folk, vilket gör att man behöver boka både boende och aktiviteter i riktigt god tid. Utöver dessa två ålls sedan under resten av året oräkneliga mindre festivaler, kulturevenemang och även stora sportevent.
Sevärdheter utanför Sydney
Det finns en mängd saker att se och göra även strax utanför Sydney. Blue Mountains är kanske den mest kända med bergsformationen Three Sisters och sitt blåa sken. Detta sken som också gett området sitt namn, skapas när oljedropparna från alla Eucalyptusträden blandas med damm och fukt i luften. En dagstur hit är ett måste när du är i Sydney. Läs här om den dagstur vi rekommenderar Dagstur till Blue Mountains.
Ett av Australiens bästa vinområden, Hunter Valley, finns också på en dagsturs avstånd. För att kunna smaka på de fantastiska vinerna som produceras här rekommenderar vi en busstur med guide, eller att du kör själv men då bor över på något av de trevliga ställen som finns i Hunter Valley. Då finns möjlighet att cykla mellan vingårdarna och ta del av årets skörd på flera ställen. Läs här om en av de dagsturer du kan boka via oss Vintur Hunter Valley.
Självklart finns det flera andra turer du kan göra för att exempelvis uppleva Australiens unika djurliv med kängurur och koalor. Läs mer här om alla utflykter du kan göra i och utanför Sydney.

Kangaroo Island är vild och orörd. Det finns få platser i södra Australien där du får samma känsla av hur Australien såg ut när de första upptäcktsresande ankom till den okända kontinenten.
Kangaroo Islands rika djurliv
Kangaroo Island har ett fantastiskt rikt djurliv. Håll utkik efter kängurur, koalor, myrpiggsvin, emuer och en uppsjö av andra slags djur i Hanson Bay Wildlife Sanctuary samt i Flinders Chase National Park. Se pälssälar vid Admirals Arch och se om du kan få syn på några av de 260 fågelarter som finns på ön. Det finns bl.a. pingviner som går i en parad över stranden i närheten av Kingscote vid solnedgången. Håll också ett extra öga på havet om du är där i perioden juni till augusti, så kanske du har tur och får syn på valar också.
Vilda landskap
Trots öns relativt lilla storlek bjuder Kangaroo Island på en stor variation av landskap. Från vita stränder med turkosblått vatten till dramatiska klippkuster och öppna buskagelandskap med utspridda eukalyptusträd. Även en liten öken med gyllene sanddyner under namnet Little Sahara finns på ön. Mest berömt är dock Remarkable Rocks, en samling surrealistiska stenskulpturer på en klippa ut mot havet som har formats av väder och vind under många miljoner år.
Karta
Dag för dag
Dag 1: Avresa
Dag 2: Mellanlandning Asien
Dag 3: Adelaide
Dag 4: Barossa Valley
För er som inte är så intresserade av vin, så finns det andra turer att välja mellan.
Dag 5: Adelaide
Dag 6-7: Kangaroo Island
Kangaroo Island kallas i folkmun för Australiens svar på Galapagos. Här finns ett djurliv som övriga Australien är avundsjuka på. Upplev känguru, koala, sälar, pingviner, echidnas, emu, sjölejon - allt finns på denna spektakulära ö.
Ni hämtas tidig morgon (ca kl. 06.00) och återkommer till Adelaide sent dag två (ca 22.30) för en sista natt i Adelaide.
Ni åker båt båda vägar till Kangaroo Island. För er som vill spara lite tid, finns möjlighet att flyga. Ni sparar ca 3 timmar per väg på att flyga. Tillägg, se nedan.
Boendet på Kangaroo Island är enkelt och ni delar dusch och toalett med andra resenärer. För er som önskar en högre standard, finns andra boendealternativ.
För tillägg med flyg eller annat boende, se nedan.
Dag 8-11: Adelaide-Melbourne
Vägen är ett pärlband av naturscenerier och även om The Twelve Apostles inte längre är 12 till antalet så är de fortfarande en fascinerande upplevelse.
Vi rekommenderar starkt att ni kör via Grampians National Park som med sina sanstensklippor och unika djurliv är en fantastisk upplevelse.
Vi har valt att inte inkludera boende på denna sträcka så att ni får friheten att välja men vi hjälper er gärna med tips och bokning om ni önskar det. Vid ankomst till Melbourne har vi återigen bokat ert hotell.
Dag 12: Melbourne
Dag 13-15: Melbourne-Sydney
För er som önskar ett lite annorlunda boende kan vi rekommendera Paperbark Camp, som ligger ca 2 timmar söder om Sydney, i Jervis Bay. Turen avslutas sedan i Sydney där storstadsliv istället väntar.
Dag 16: Sydney/ Kvällstur: På spaning efter vilda djur
Under dagen blir det avbrott för lättare lunch eller afternoon tea (beroende på årstid) och middag. Efter middagen är det dags för en kvällstur med ficklampa för att söka upp de djur som är som mest aktiva på natten, t ex wombats och possums.
Dag 17: Sydney
Dag 18: Brisbane
Dag 19-20: Lamington N.P
De första två nätterna bor ni på O'Reilly's Rainforest Retreat i Lamington National Park söder om Brisbane och denna unika belägenhet garanterar unika naturupplevelser. Stället är omgivet av subtropisk regnskog med hundratals vattenfall, gigantiska träd, grottor och raviner och mer än 200 fågelarter och massor av vandringsleder. I vistelsen är det inkluderat olika turer med naturguide. Vad säges om en tur genom regnskogens mörker när nattdjuren vaknar? Eller att titta på fåglar när solen går upp? Naturligtvis ingår transport från/till O'Reilly's Rainforest Retreat.
Dag 21-22: Fraser Island
Övernattning på Kingfisher Bay Resort
Dag 23: Brisbane
Dag 24: Avresa
Dag 25: Ankomst Sverige
Prisexempel
25 dagar från 48.900 kr
Pris per person vid 2 vuxna
Ord. säsong:
fr. 48.900 kr vid 2 vuxna
Tillägg i högsäsong: ca 2.000 - 5.000 kr per person *
* Högsäsong omfattar de mest populära tiderna på året att besöka destinationen, exempelvis under högtider och när vädret är som behagligast.
- Flyg, Sverige - Australien t/r
- Inrikesflyg Sydney-Brisbane
- Flygskatter
- 4 nätter på centralt hotell i Adelaide
- Dagstur till Barossa Valley inkl. gourmetlunch och vinprovning på flera vingårdar
- 'Simma med delfiner' från Glenelg inkl. båttur, snorklingsutrustning och guidning
- 2 dagarstur med engelsktalande guide till Kangaroo Island inkl 1 övernattning samt 1 x frukost, 2 x luncher,
1 x BBQ-middag, guidning, färjetransport till/från Kangaroo Island och transfer till/från hotell i Adelaide - 8 dagars bilhyra Adelaide - Sydney inkl. fria km, försäkringar, ingen självrisk och extra förare
- 2 nätter på centralt hotell i Melbourne
- Dagstur till You Yang Ranges Regional Park från Melbourne inkl. lunch & 'Billy Tea' samt erfaren guide
- 3 nätter på centralt hotell i Sydney
- Dagstur (start eftermiddag) 'På spaning efter vilda djur' till bushen inkl. lättare lunch (apr-sep) eller eftermiddagskaffe (okt-mar), middag, inträde till nationalparken, guidning och transfer till/från hotell i Sydney
- 2 nätter på centralt hotell i Brisbane
- 'Two Wonders in One' till O'Reilly's & Kingfisher Bay inkl:
- 2 nätter på O'Reilly's Rainforest Retreat med mouseerande vin vid ankomst, frukostbuffé dagligen, deltagande i guidade aktiviteter, utflykt med 4WD, vandring i regnskogen samt kvällsvandring
- 2 nätter på Kingfisher Bay Resort med frukostbuffé dagligen, guidad dagstur på Fraser Island samt transfer Brisbane-O'Reilly's-Kingfisher Bay Resort-Brisbane. - 1 natt på centralt hotell i Brisbane
- Full klimatkompensation
- Flyg till Kangaroo Island enkel resa, fr. 1 500kr
- Avbeställningsskydd
- Reseförsäkring
- Visum till Australien
Resans längd och innehåll kan naturligtvis även skräddarsys helt efter dina önskemål. Så även antal resedeltagare, eventuellt barnpris eller om det finns andra platser du också önskar besöka. Ring oss så hjälper vi dig med planeringen av just din drömresa!
Så tycker våra kunder
Utflykter
Liknande reseförslag
Få en gratis offert
Vi gör verklighet av dina resedrömmar! Skicka oss dina önskemål kring resan så skräddarsyr vi ett förslag - helt kostnadsfritt.
