Rovos Rail, Victoriafallen & Safari
Res tillbaka i tiden med legendariska Rovos Rail från Sydafrika till Zimbabwe och de mäktiga Victoriafallen. Avsluta med safari i Chobe National Park i Botswana.
Här visar vi dig ett exempel på hur ett reseförslag till detta område kan se ut. Antal dagar, innehåll och avresedatum för just din resa bestämmer du alltid själv.
12 dagar från 56.400 kr
Pris per person vid 2 vuxna
Åk på en resa tillbaka i tiden med det legendariska tåget Rovos Rail, även kallat "The Pride of Africa". Resan går från Pretoria i Sydafrika, genom Zimbabwe och avslutas vid de mäktiga Victoriafallen.
Upplev kolonialtidens arv med en vistelse på kända Victoria Falls Hotel, med utsikt över de brusande vattenfallen. Njut av en så kallad 'high tea' på terrassen och kanske en gin och tonic när solen går ner över det vackra afrikanska landskapet.
Denna fantastiska resa avslutas med en tre dagar lång spännande safari i Botswanas Chobe National Park, känd för det stora antalet elefanter. Här bor du på en härlig lodge i ett område inte så många turister kommer till och kan när du inte är ute på safari, i lugn och ro njuta av lodge alla faciliteter.
Detta är en resa fylld med några utav de mest kända och oförglömliga upplevelser södra Afrika har att erbjuda!
Vi gör dina resedrömmar till verklighet
Vi gör verklighet av dina resedrömmar! Skicka oss dina önskemål kring resan så skräddarsyr vi ett förslag - helt kostnadsfritt.

Vi klimatkompenserar din resa

Långflygningar utomlands är utan tvekan den största koldioxidboven när det gäller semesterresor. Men lokala transporter på plats måste också läggas till den totala förbrukningen. Som exempel uppgår den genomsnittliga CO2-förbrukningen per resenär på våra USA-resor till 4 ton. En resenär till Australien däremot har ett genomsnitt på så mycket som 7 ton. Vi arbetar med ett genomsnitt på resor till samtliga våra resmål USA, Kanada, Australien, Nya Zeeland och Sydafrika, och snittet ligger då på 5 ton CO2 per person. Som jämförelse bidrar en svensk i genomsnitt med utsläpp på 11 ton CO2 under ett helt år (South Pole, 2018). Med andra ord utgör långa utlandsresor en stor del av många svenskars totala koldioxidutsläpp.
På MyPlanet vill vi inte sluta att hjälpa människor ut i världen för att upptäcka nya platser och kulturer. Men vi kan se till att dessa resors CO2-utsläpp kompenseras i form av bidrag till projekt som på olika sätt bidrar positivt till miljön. Det kan exempelvis vara genom att skydda skogsområden och plantera träd som omvandlar CO2 till syre. När vi köper kompensation på uppdrag av alla våra kunder samt oss själva kan vi få den till ett lägre pris än om du skulle köpa ersättningen själv.
Så reser du ansvarsfullt
När du reser med MyPlanet klimatkompenserar du alltså för CO2-förbrukningen på resan genom att bidra till projektet "Envira Amazonia REDD+" i Amazonas. Alla pengar går oavkortat till projektet och MyPlanet tjänar naturligtvis inte något på detta. 70-80% av beloppet går direkt till projektet och resterande 20-30% till administration och registreringskostnader för certifiering. Utbetalning till "Envira Amazonia REDD+" görs vid tid för din avresa.
Vi har beräknat att den genomsnittliga CO2-förbrukningen inkl. RFI* på resor till våra fem destinationer är 5 ton CO2 per person (se exempel längre ner på sidan). Tillsammans med MyPlanet Danmark kommer våra kunders och vår egen kompensation att bevara en yta av regnskogen motsvarande 3.865 fotbollsplaner om året!
*Radiative Forcing Index = extra utsläpp som görs vid flygningar på hög höjd
Vi stödjer bevarandet av regnskogen i Amazonas
Det finns många bra CO2-projekt, men effekten ökar helt enkelt genom att vi väljer att fokusera på ett projekt. När du reser med MyPlanet kompenserar du därför för dina CO2-utsläpp i samband med resan genom att stödja projektet "Envira Amazonia REDD+" i Amazonas i Brasilien. Detta görs genom South Pole (www.southpole.com), en organisation som genomför en mängd olika hållbarhetsprojekt världen över.
Projektet Envira Amazonia REDD+
Projektet äger rum i den brasilianska delstaten Acre, som ligger i Amazonas. Ett område som sedan 80-talet varit hårt drabbat av både skövling och andra miljöförstörande aktiviteter.
De 200.000 hektar mark som projektet idag bedrivs på köptes 2009 av experter på skogsförvaltning och projektet "Envira Amazonia REDD+" kunde etableras. 39,300 hektar regnskog i området som tidigare skövlats och omvandlats till betesmarker kunde nu istället bevaras och användas för att ta upp koldioxid och bidra till minskad växthuseffekt.
Även social hållbarhet i fokus
Lokala samhällen i området är viktiga komponenter i projektet, då de utöver att bevara och återplantera regnskogen, också bedriver kombinerade sociala – och miljöfokuserade program för invånarna. Detta gör att projektet inte bara bidrar till bättre miljö utan även social hållbarhet. Bland annat anordnas utbildningar av olika slag samt att lokalbefolkningen ges möjlighet att starta egna verksamheter grundande på hållbarhet och där biologisk mångfalden bevaras.
Att bevara regnskogen gör också automatiskt att skogens ekosystem med luft och vattenfiltrering skyddas, näringskedjan regleras och ett naturligt översvämningsskydd skapas. Skogen har också ett stort spirituellt och kulturellt värde för människorna som lever här vilket ytterligare bidrar till den sociala hållbarheten.
Projektet arbetar alltså med alla delar av hållbarhet, men framförallt så bidrar det till en minskning av CO2-utsläppen på 1.259.646 ton per år. Det är MyPlanet mycket stolta över att vara med och bidra till.
Vill du veta mer om projektet kan du läsa det här.
Klimatcertifikat från South Pole
Vi har så här långt tillsammans med våra kunder klimatkompenserat för 15.483 ton koldioxid, vilket bidragit stort till South Pole:s hållbarhetsprojekt i Amazonas i Brasilien.
Karta
Dag för dag
Dag 1: Avresa från Sverige
Dag 2: Ankomst Johannesburg - Pretoria
Castello di Monte är ett 5-stjärnigt pensionat som osar av lyx och elegans. Huset är byggt i toskansk stil och erbjuder en fantastisk utsikt över Pretoria. I den vackert anlagda trädgården kan du njuta av ett uppfriskande dopp i poolen eller bara koppla av efter flygresan och se fram emot nästa dags äventyr.
Pretoria, som trots sin status som huvudstad påminner mer om en romantisk förort än en stad som de flesta förknippar med en huvudstad. Vacker arkitektur, parker och vägar flankerade av jakarandaträd. När de cirka 70.000 jakarandaträden slår ut i blom i början av oktober är det som att staden är helt inlindad i en stor lila filt. Det är en fantastisk syn och staden har också fått smeknamnet Jacaranda City av just den anledningen.
Det finns flera intressanta byggnader i Pretoria. Runt Church Square, som domineras av en staty av den före detta presidenten Paul Krüger, hittar du några av stadens äldsta byggnader som Old Raadsaal och Palace of Justice. Regeringsbyggnaden Union Buildings är en imponerande röd sandstenbyggnad med en tillhörande park. Härifrån kan du få en vacker utsikt över staden.
Dag 3: Avgång Rovos Rail
Dag 4: Genom Zimbabwe
Dag 5: Safari i Hwange National Park
Hwange National Park är en av Afrikas vackraste platser där du kan se kontinentens vilda djur. Parken är också hem åt stora flockar av elefanter, bufflar, zebror och har en stor koncentration av giraffer.
Parken, belägen i nordvästra Zimbabwe, täcker ett område på inte mindre än 14.600 km2. I parken finns totalt 105 olika däggdjursarter inklusive lejon, leoparder och geparder. Naturligtvis hittar du också den sista av Afrikas Big Five-medlem i parken - noshörning. Hwange anses också ha några av Afrikas största grupper av den annars nästan utrotade vildhunden. På grund av den politiska situationen i landet har Hwange varit praktiskt taget orörd i många år, men har den senaste tiden återigen öppnats för safari. Det ger dig en möjlighet att uppleva en utav de nationalparker i södra Afrika som än så länge inte är så välbesökt av turister.
Efter en upplevelserik safari återvänder du till ditt tillfälliga hem ombord på Rovos och resan fortsätter vidare söderut mot gränsen till ditt sista stopp - de mäktiga Victoriafallen.
Dag 6: Ankomst till Victoriafallen
Sedan invigningen 1904 har kungafamiljer, kändisar och statsmän valt att bo på detta historiska och eleganta hotell som har sin egen gångväg till de mäktiga fallen. Hotellet osar av atmosfär och romantik och här förs du tillbaka till en svunnen tid när du avnjuter en 'high tea' på terrassen samtidigt som du hör bruset från vattenfallen i fjärran. Detta är Victoriafallens "Grand Old Lady" och den perfekta utgångspunkten för att utforska området runt de vackra fallen närmare.
Dag 7: Victoriafallen
Men Victoria Falls är också så mycket mer än de mäktiga vattenfallen. Området erbjuder en mängd olika aktiviteter som forsränning, helikopterturer och inte minst möjlighet att se både elefanter och lejon. Avsluta dagen med en god middag på hotellet eller njut av en traditionell "Boma", där afrikanska rätter samt inte minst viltkött finns på menyn.
Dag 8: Mot National Park - Botswana
Muchenje Lodge är en av de få lodger som ligger i den västra delen av Chobe National Park. Att den ligger så avlägset gör att du troligen kommer att uppleva något av det bästa som parken har att erbjuda, utan att nödvändigtvis dela det med en mängd andra safari-sugna resenärer. Här kommer du att få chans att utforska områden i Chobe National Park som sällan ses av andra. Lodgen ligger vackert upphöjd över landskapet och du har en helt fantastisk utsikt över Chobe-floden och Namibias Caprivi Strip, till skillnad från många av de andra lodgerna i området som ligger precis nere vid floden.
Muchenje har en härlig rustik och avslappnad atmosfär, och med endast 11 stugor blir stämningen lite mer intim än på andra större lodger i och runt Chobe. De 11 halmtakstugorna är alla vackert inredda och med privat veranda, från vilken du kan sitta och blicka ut över det vackra landskapet. Lodens gemensamma område, med lounge, bar och pool, är designat med syftet att kunna koppla av och njuta av platsens charm samtidigt som det finns möjligt att se områdets vilda djur passera. Muchenje Safari Lodge är privatägd vilket bidrar till att säkerställa en varm och personlig service och ger en oförglömlig vistelse.
Dag 9 - 10: Safari i Chobe
Chobe National Park är särskilt känd för sina stora elefantflockar och det är verkligen en speciell upplevelse att i solnedgången sitta och titta på hundratals av dessa gigantiska djur som korsar floden i små familjeflockar. Stora buffelflockar är också ett av parkens landmärken och dessutom hittar du ytterligare två av Afrikas Big Five: det majestätiska lejonet och den skygga leoparden. I floden lever flodhästar sida vid sida med krokodiler och på land finns flera olika antiloparter, giraffer, gnuer, zebror och geparder. Parken är också hem åt inte mindre än 440 olika fågelarter.
En sak är säker - en vistelse i Chobe kommer utan tvekan att ge dig många minnesvärda möten med Afrikas fantastiska vilda djurliv.
Dag 11: Avresa från Botswana
Du blir körd från Muchenje tillbaka till Kasane, varifrån du flyger till Johannesburg för byte och vidare flyg till Sverige.
Dag 12: Ankomst till Sverige
Prisexempel
12 dagar från 56.400 kr
Pris per person vid 2 vuxna
Ord. säsong: fr. 56.400 kr vid 2 vuxna
Tillägg i högsäsong: ca 2.000 - 5.000 kr per person *
* Högsäsong omfattar de mest populära tiderna på året att besöka destinationen, exempelvis under högtider och när vädret är som behagligast.
- Flyg Sverige - Sydafrika // Botswana - Sverige
- Flygskatter
- Privat transfer Johannesburg flygplats - Pretoria o/w
- 1 natt på Castello di Monte i Pretoria inkl. frukost
- Transfer Castello di Monte - Capital Park Station i Pretoria
- Tågresa med Rovos Rail (Pullman Suite) Pretoria - Victoriafallen o/w inkl. 3 nätter ombord där alla måltider samt dryck ingår under hela resan.
- Safari i Hwange National Park tillsammans med erfaren och engelsktalande ranger
- 2 nätter på Victoria Falls Hotel (Zimbabwe) inkl. frukost
- Transfer Victoria Falls Hotel - Kasane (Botswana) o/w
- Transfer Kasane - Muchenje Safari Lodge o/w
- 3 nätter på Muchenje Safari Lodge inkl. alla måltider, all dryck (vatten/vin/öl/kaffe etc) samt obegränsat med safaris under hela vistelsen *
- Transfer Muchenje Safari Lodge - Kasane flygplats o/w
- Full klimatkompensation
* Notera att de flesta safarilodger har en åldersgräns på 6 år för barn
- Avbeställningsskydd
- Reseförsäkring
Resans längd och innehåll kan naturligtvis även skräddarsys helt efter dina önskemål. Så även antal resedeltagare, eventuellt barnpris eller om det finns andra platser du också önskar besöka. Ring oss så hjälper vi dig med planeringen av just din drömresa!
Så tycker våra kunder
Utflykter
Liknande reseförslag
Vi gör dina resedrömmar till verklighet
Vi gör verklighet av dina resedrömmar! Skicka oss dina önskemål kring resan så skräddarsyr vi ett förslag - helt kostnadsfritt.
