Sydney och tropiska norr
Är tiden begränsad men reslusten stor är detta resan för er. Detta är en kortare resa men inte mindre härlig för det. Reseförslaget kombinerar både storstadspuls i Sydney med skön avslappnad natur- och strandsemester i Cairns.
Här visar vi dig ett exempel på hur ett reseförslag till detta område kan se ut. Antal dagar, innehåll och avresedatum för just din resa bestämmer du alltid själv.
14 dagar från 20.900 kr
Pris per person vid 2 vuxna
Ni ankommer till vackra Sydney där de första fyra dagarna tillbringas. I Sydney har MyPlanet bokat in er på ett centralt beläget hotell med gångavstånd till det mesta. Passa på att åka på en hamnkryssning inklusive lunch med utsikt till Sydney Harbour Bridge och Operahuset. Ta någon av båtarna från Circular Quay till Manly Beach och ta ett dopp på stranden. Väl i Sydney rekommenderas starkt en guidad tur genom operahuset och varför inte toppa upplevelsen med en konsert? För de som önskar mer fysisk aktivitet är både en stadsrundtur på cykel och Bridge Climb på Harbour Bridge trevliga och spännande aktiviteter. För barnen är ett besök på Sydney Aquarium eller Taronga Zoo alltid en hit. Under ert Sydneybesök finns det även tid att uppleva lite mer av Australien. På dagsturer med utgångspunkt från ert hotell kan ni komma till de vackra Blue Mountains för storslagna naturupplevelser, vinprovning i Hunter Valley strax norr om Sydney eller utforska bushlandskapet söder om Sydney och kika efter kängurur och koalabjörnar.
Efter några intensiva och härliga dagar i Sydney går resan vidare norrut. Ni flyger inrikes ca tre timmar norrut och landar mitt i regnskogen med utsikt till världens största korallrev. Cairns ligger på norra östkusten och är en perfekt utgångspunkt för upplevelser både till havs och i regnskogen. Från Cairns reser ni ytterligare ett stycke norrut till vackra Trinity Beach. Från Trinity Beach kan ni enkelt komma ut på flera olika typer av dagsturer. En båtutflykt ut på Stora Barriärrevet är ett måste när ni är i området. Men något som ni heller inte bör missa är den gröna och frodig regnskog som omger Cairns. Det finns flera typer av turförslag för att komma närmre naturen i området. Avslutningsvis rekommenderas en ballongflygning över Cairns. Se det kristallklara havet från ovan och de stora vidderna inåt i landet. Det är häftigt!
Vi gör dina resedrömmar till verklighet
Vi gör verklighet av dina resedrömmar! Skicka oss dina önskemål kring resan så skräddarsyr vi ett förslag - helt kostnadsfritt.

Höjdpunkter på resan

Långflygningar utomlands är utan tvekan den största koldioxidboven när det gäller semesterresor. Men lokala transporter på plats måste också läggas till den totala förbrukningen. Som exempel uppgår den genomsnittliga CO2-förbrukningen per resenär på våra USA-resor till 4 ton. En resenär till Australien däremot har ett genomsnitt på så mycket som 7 ton. Vi arbetar med ett genomsnitt på resor till samtliga våra resmål USA, Kanada, Australien, Nya Zeeland och Sydafrika, och snittet ligger då på 5 ton CO2 per person. Som jämförelse bidrar en svensk i genomsnitt med utsläpp på 11 ton CO2 under ett helt år (South Pole, 2018). Med andra ord utgör långa utlandsresor en stor del av många svenskars totala koldioxidutsläpp.
På MyPlanet vill vi inte sluta att hjälpa människor ut i världen för att upptäcka nya platser och kulturer. Men vi kan se till att dessa resors CO2-utsläpp kompenseras i form av bidrag till projekt som på olika sätt bidrar positivt till miljön. Det kan exempelvis vara genom att skydda skogsområden och plantera träd som omvandlar CO2 till syre. När vi köper kompensation på uppdrag av alla våra kunder samt oss själva kan vi få den till ett lägre pris än om du skulle köpa ersättningen själv.
Så reser du ansvarsfullt
När du reser med MyPlanet klimatkompenserar du alltså för CO2-förbrukningen på resan genom att bidra till projektet "Envira Amazonia REDD+" i Amazonas. Alla pengar går oavkortat till projektet och MyPlanet tjänar naturligtvis inte något på detta. 70-80% av beloppet går direkt till projektet och resterande 20-30% till administration och registreringskostnader för certifiering. Utbetalning till "Envira Amazonia REDD+" görs vid tid för din avresa.
Vi har beräknat att den genomsnittliga CO2-förbrukningen inkl. RFI* på resor till våra fem destinationer är 5 ton CO2 per person (se exempel längre ner på sidan). Tillsammans med MyPlanet Danmark kommer våra kunders och vår egen kompensation att bevara en yta av regnskogen motsvarande 3.865 fotbollsplaner om året!
*Radiative Forcing Index = extra utsläpp som görs vid flygningar på hög höjd
Vi stödjer bevarandet av regnskogen i Amazonas
Det finns många bra CO2-projekt, men effekten ökar helt enkelt genom att vi väljer att fokusera på ett projekt. När du reser med MyPlanet kompenserar du därför för dina CO2-utsläpp i samband med resan genom att stödja projektet "Envira Amazonia REDD+" i Amazonas i Brasilien. Detta görs genom South Pole (www.southpole.com), en organisation som genomför en mängd olika hållbarhetsprojekt världen över.
Projektet Envira Amazonia REDD+
Projektet äger rum i den brasilianska delstaten Acre, som ligger i Amazonas. Ett område som sedan 80-talet varit hårt drabbat av både skövling och andra miljöförstörande aktiviteter.
De 200.000 hektar mark som projektet idag bedrivs på köptes 2009 av experter på skogsförvaltning och projektet "Envira Amazonia REDD+" kunde etableras. 39,300 hektar regnskog i området som tidigare skövlats och omvandlats till betesmarker kunde nu istället bevaras och användas för att ta upp koldioxid och bidra till minskad växthuseffekt.
Även social hållbarhet i fokus
Lokala samhällen i området är viktiga komponenter i projektet, då de utöver att bevara och återplantera regnskogen, också bedriver kombinerade sociala – och miljöfokuserade program för invånarna. Detta gör att projektet inte bara bidrar till bättre miljö utan även social hållbarhet. Bland annat anordnas utbildningar av olika slag samt att lokalbefolkningen ges möjlighet att starta egna verksamheter grundande på hållbarhet och där biologisk mångfalden bevaras.
Att bevara regnskogen gör också automatiskt att skogens ekosystem med luft och vattenfiltrering skyddas, näringskedjan regleras och ett naturligt översvämningsskydd skapas. Skogen har också ett stort spirituellt och kulturellt värde för människorna som lever här vilket ytterligare bidrar till den sociala hållbarheten.
Projektet arbetar alltså med alla delar av hållbarhet, men framförallt så bidrar det till en minskning av CO2-utsläppen på 1.259.646 ton per år. Det är MyPlanet mycket stolta över att vara med och bidra till.
Vill du veta mer om projektet kan du läsa det här.
Klimatcertifikat från South Pole
Vi har så här långt tillsammans med våra kunder klimatkompenserat för 15.483 ton koldioxid, vilket bidragit stort till South Pole:s hållbarhetsprojekt i Amazonas i Brasilien.

Få städer i världen erbjuder så många härliga stränder, ett behagligt klimat året runt och fantastiskt läge direkt vid havet så som Sydney gör.
Vad kan man se och göra i Sydney?
Sydney är delstatens huvudstad och den största staden i Australien med över 5 miljoner invånare. Trots sin stora befolkning känns staden ganska 'liten' och den är lätt att ta sig runt i, både till fots och med lokaltrafik.
Sydneys siluett domineras självklart av de två ikoniska sevärdheterna, Operahuset och Sydney Harbour Bridge, där den senare tar dig från centrum till North Sydney på 10 minuter. Områden man måste besöka, förutom Circular Quay med Operahuset, är Darling Harbour och Australiens världsberömda Bondi Beach som du lättast tar dig till med buss. Vill du slippa alla turister på Bondi Beach rekommenderar vi att du tar färjan till Manly Beach. Här är något lugnare och här finns flera härliga caféer och restauranger att inta sin lunch på.
I innerstaden finner du områden som Balmain, Paddington och Glebe där besökare kan se en skymt av viktoriansk -, edvardiansk - och 20-tals arkitektur gömd bland moderna byggnader. I dessa områden kan man strosa runt bland caféer, restauranger och butiker och bara njuta av stämningen. Glöm inte att också flanera runt i The Rocks med sina trevliga butiker, härliga caféer och trevliga läge vid vattnet.
Evenemang i Sydney
Sydney är utan tvekan Australiens nummer ett när det gäller evenemang. Det mest kända kanske är stadens årliga nyårsfirande med ett fyrverkeri utan dess like. Turister från alla världens hörn vallfärdar då hit för att i alla fall en gång i livet få uppleva nyår i Sydney. Ett annat känt evenemang är Sydney Mardi Gras Parade som hålls i mars varje år. Hundratusentals åskådare tar del av detta glädjefyllda evenemang där bland annat en parad med över 10 000 deltagare tågar genom staden. Både nyårsfirandet och Mardi Gras är gratisevenemang och lockar som sagt otroliga mängder folk, vilket gör att man behöver boka både boende och aktiviteter i riktigt god tid. Utöver dessa två ålls sedan under resten av året oräkneliga mindre festivaler, kulturevenemang och även stora sportevent.
Sevärdheter utanför Sydney
Det finns en mängd saker att se och göra även strax utanför Sydney. Blue Mountains är kanske den mest kända med bergsformationen Three Sisters och sitt blåa sken. Detta sken som också gett området sitt namn, skapas när oljedropparna från alla Eucalyptusträden blandas med damm och fukt i luften. En dagstur hit är ett måste när du är i Sydney. Läs här om den dagstur vi rekommenderar Dagstur till Blue Mountains.
Ett av Australiens bästa vinområden, Hunter Valley, finns också på en dagsturs avstånd. För att kunna smaka på de fantastiska vinerna som produceras här rekommenderar vi en busstur med guide, eller att du kör själv men då bor över på något av de trevliga ställen som finns i Hunter Valley. Då finns möjlighet att cykla mellan vingårdarna och ta del av årets skörd på flera ställen. Läs här om en av de dagsturer du kan boka via oss Vintur Hunter Valley.
Självklart finns det flera andra turer du kan göra för att exempelvis uppleva Australiens unika djurliv med kängurur och koalor. Läs mer här om alla utflykter du kan göra i och utanför Sydney.
Karta
Dag för dag
Dag 1: Avresa Sverige
Dag 2: Ankomst Sydney
rekommenderar vi att ni spenderar till fots och börjar känna på staden.
Dag 3-5: Sydney
Passa på att gå på föreställning på operan, ta färjan ut till Manly Beach, njut av en härlig middag på någon av de fantastiska restaurangerna runt Circular Quay eller besök Sydney Aquarium.
Vill ni stanna några extra dagar, så går det fint. Varför inte hyra en bil och köra till Blue Mountains och Hunter Valley? Läs mer om utflyktsförslag längre ned på sidan. Många utflykter bokas med födel hemifrån. Rådgör med din säljare!
Dag 6-12: Cairns
I Cairns finns flertalet dagsutflykter som ni med fördel kan boka hemifrån. Upplev allt från Stora Barriärrevet till regnskogen norr om Cairns. Läs om utflyktsförslagen längre ned på sidan.
Dag 13: Avresa mot Sverige
Dag 14: Ankomst Sverige
Prisexempel
14 dagar från 20.900 kr
Pris per person vid 2 vuxna
Ord. säsong: fr. 20.900 kr vid 2 vuxna
Tillägg i högsäsong: ca 2.000 - 5.000 kr per person *
* Högsäsong omfattar de mest populära tiderna på året att besöka destinationen, exempelvis under högtider och när vädret är som behagligast.
- Flyg Sverige - Australien t/r
- Inrikesflyg Sydney-Cairns
- Flygskatter
- 4 nätter på centralt hotell i Sydney
- 7 nätter på resort vid Trinity Beach
- Full klimatkompensation
- Avbeställningskydd
- Reseförsäkring
- Visum till Australien
Resans längd och innehåll kan naturligtvis även skräddarsys helt efter dina önskemål. Så även antal resedeltagare, eventuellt barnpris eller om det finns andra platser du också önskar besöka. Ring oss så hjälper vi dig med planeringen av just din drömresa!
Så tycker våra kunder
Utflykter
Liknande reseförslag
Vi gör dina resedrömmar till verklighet
Vi gör verklighet av dina resedrömmar! Skicka oss dina önskemål kring resan så skräddarsyr vi ett förslag - helt kostnadsfritt.
